Rada Kardynałów wyraziła poparcie dla papieża Franciszka i jego nauczania. Nota tej treści ukazała się w poniedziałek po pierwszym w tym roku posiedzeniu 9-osobowego ciała doradczego, które pomaga papieżowi w zarządzaniu Kościołem i reformie Kurii Rzymskiej.

Te wyrazy solidarności watykaniści wiążą z serią niedawnych wydarzeń, między innymi krytyką pod adresem papieża ze strony kilku konserwatywnych kardynałów domagających się korekty adhortacji "Amoris laetitia", wydanej po dwóch synodach na temat rodziny. Przeciwnicy dokumentu na czele z amerykańskim kardynałem Raymondem Leo Burke'iem uważają, że Franciszek wywołał zamęt wśród wiernych sugerując większe otwarcie Kościoła wobec osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach.

Również w ostatnich dniach rozlepiono w Rzymie około 200 plakatów krytykujących Franciszka i jego decyzje personalne, a także zmiany w Kurii Rzymskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich, gdzie na prośbę papieża ustąpił jego Wielki Mistrz. Ponadto w internecie przygotowano fałszywe wydanie watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano", które rozesłano niektórym hierarchom.

"W związku z ostatnimi wydarzeniami Rada Kardynałów wyraża pełne poparcie dla działalności papieża zapewniając jednocześnie o wsparciu dla Jego osoby i Jego Nauczania" - głosi wydany komunikat. Nie ma w nim wyjaśnienia, do jakich zdarzeń się odnosi.

Obrady Rady Kardynałów, w której zasiadają purpuraci z całego świata, potrwają do środy. Uczestniczy w nich papież Franciszek. (PAP)