W dniu dzisiejszym w Polsce obchodzony jest Dzień Zaduszny. Jest to czas, w którym modlitwą otaczamy osoby zmarłe, oczekujące na ostateczne pojednanie z Panem Bogiem. 

 

 

 

W tym dniu, nawiedzając groby naszych bliskich zmarłych, warto poświęcić choć chwilę na refleksję nad ziemskim życiem, które jest jedynie przejściowe, a naszym celem jest wieczność.

 

W Dniu Zadusznm wyrażamy także wiarę w świętych obcowanie. Wczoraj obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych, czyli czas dziękczynieniem Bogu za niezliczoną liczbę osób, które w ziemskim życiu kierowały się wiarą, wypełniały wolę Bożą, a teraz radują się chwałą Nieba.

 

Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odilon, opat z Cluny (Francja). To była przeciwwaga dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. Wtedy właśnie wprowadził zwyczaj modlitwy na grobach zmarłych – wyjaśnił w Radiu Maryja ks. dr hab. Marek Chmielewski, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL). W Polsce tradycja Dnia Zadusznego sięga XII wieku. Z końcem XV wieku była znana już w całym kraju. Dar „ofiarowania Nieba” Żyjąc tu, na ziemi, możemy pomóc zmarłym, uzyskując za nich odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Aby ten wyjątkowy dar uzyskać, należy spełnić określone warunki. W uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny należy nawiedzić z modlitwą kościół lub kaplicę. Ponadto w dniach od 1 do 8 listopada należy pobożnie nawiedzić cmentarz. Odpust zupełny można uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego: - wzbudzić intencję otrzymania odpustu; - być w stanie łaski uświęcającej lub spowiedź św.; - wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu; - przyjąć w tym dniu Komunię Świętą; - odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.(Izabela Kozłowska Nasz Dziennik)

 

W Dzień Zaduszny  Msze św. będą sprawowane o godzinie: 6.30; 7.00; 7.30; i 18.00 oraz w kaplicy cmentarnej o godzinie 10.00. O godzinie 17.00 odmawiamy różaniec za zmarłych, których imiona podajemy w „wypominkach”. 

Różaniec za zmarłych będziemy odmawiać przez cały listopad o godzinie 17.30, w niedzielę o 16.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.