Image Zgodnie z wielowiekową tradycją, trzy dni poprzedzające uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzone są w Kościele jako tzw. Dni Krzyżowe. Również w naszej parafii od 18 do 20 maja odprawione zostaną specjalne nabożeństwa błagalne połączone z procesjami do krzyży przydrożnych.

Dni błagalne, do których należą także Dni Krzyżowe, początkami sięgają starożytności chrześcijańskiej. Pojawiły się w Galii w V wieku, kiedy tereny te zagrożone były klęską głodu. Modlono się o urodzaje, obfite plony i zachowanie ludzi od klęsk żywiołowych.

W Polsce procesje od dawien dawna udawały się do krzyży stojących w polach, przy których odprawiano nabożeństwa błagalne, stąd nazwa „Dni Krzyżowe”. Zwyczaj ten, nieco zanikający w ostatnich latach, zdaje się dziś odżywać na nowo, zwłaszcza w parafiach wiejskich.

W naszej parafii tradycyjne procesje błagalne, połączone ze śpiewem Litanii Loretańskiej rozpoczniemy w kościele o godz. 17.00, a następnie udamy się:
- w poniedziałek do krzyża przy ul. Warszawskiej
- we wtorek do krzyża przy ul. Głowackiego
- w środę do krzyża przy ul. Zagrody

Zachęcamy do licznego uczestnictwa w tych procesjach błagalnych, aby wyprosić dobre urodzaje. Po procesji, ok. godziny 18.00, będzie Msz św. w kościele parafialnym.

*Procesja do krzyża przy ul. Warszawskiej - Dni Krzyżowe 2008 r.

Opublikował: Przemysław Saładyga