22 stycznia w tarnowskiej katedrze odbyła się uroczystość konsekracji dwóch dziewic - Marii Król z Przyszowej oraz Małgorzaty Żołądź z Żabna - oraz błogosławieństwa sześciu wdów pochodzących z Dąbrowy Tarnowskiej i wdowca Józefa Biela z Nowego Sącza.

 

 

 

 

Konsekrowane wdowy to Krystyna Pikul, Emilia Wajsbard, Irena Wężowicz-Pamuła, Maria Witek, Zofia Wnuk oraz Urszula Wróbel, które przez trzy lata przygotowywały się do tego dnia, tworząc swego rodzaju wspólnotę.

 

Biskup tarnowski Andrzej Jeż, wyjaśniając istotę konsekrowanych dziś osób, mówił w homilii: - Bóg wybiera sobie ludzi na wyłączną własność nie tylko w życiu zakonnym, ale i w samym sercu świata. To jest właśnie miejsce realizowania swojej konsekracji - swojego poświęcenia się Bogu przez dziewice, wdowy i wdowców. Ich życie staje się wyjątkową drogą scalania tego, co świeckie, z tym, co konsekrowane.

 

Jako szczególny wzór na drodze dziewictwa i wdowieństwa wskazał Maryję, która przeszła wszystkie etapy życia kobiety: dziewicy, oblubienicy, matki i wdowy.

 

- W bolesnym doświadczeniu śmierci współmałżonka lub współmałżonki Pan Bóg wzywa niektóre owdowiałe osoby do bardziej radykalnego poświęcenia swego życia Jemu. To poświęcone Bogu wdowieństwo jest dopełnieniem łaski sakramentu małżeństwa - mówił biskup, zauważając, iż w stanie wdowieństwa Ojcowie Kościoła odkryli niezwykle nadprzyrodzony symbolizm. Św. Augustyn napisał, że „Kościół jest tak jak wdowa”.

 

- Czyż oczekiwanie wdowy, która ponownie pragnie ujrzeć swego małżonka, nie jest profetycznym znakiem oczekiwania Kościoła na ponowne przyjście Pana? - pytał bp Jeż.

 

Osobom konsekrowanym życzył, aby krocząc tą obraną przez siebie drogą, przeżywali autentyczną radość „życia z pasją dla Chrystusa i Jego Ewangelii” - jak tego domaga się od osób konsekrowanych papież Franciszek.

 

- Proszę was także, abyście ogrzewali świtałem swojej wiary, nadziei i miłości całą naszą diecezję, a także modlili się we wszystkich intencjach tarnowskiego Kościoła. Jak Symeon i Anna obejmijcie swoimi modlitewnymi dłońmi całe dzieło ewangelizacyjne i duszpasterskie naszej diecezji - zwracał się do konsekrowanych dziewic, wdów i wdowca pasterz Kościoła tarnowskiego.

 

One z kolei, dziękując biskupowi, życzyły, aby w jego posłudze było jeszcze bardzo wiele takich uroczystości, z kolei świeckim, by bardziej kochali Jezusa i chcieli poświęcić Mu życie.

 

Pięknemu obrzędowi konsekracji dziewic, które otrzymały od biskupa obrączki i brewiarz, oraz błogosławieństwa wdów i wdowca, którym z kolei pasterz ofiarował krzyże i księgi liturgii godzin, towarzyszyło niezwykłe przejęcie, wzruszenie i radość.

 

- Dzisiejszy dzień nazywam wisienką na torcie, który już dawno został Panu ofiarowany - mówi Maria Emanuela Król z Przyszowej, która swoje życie konsekrowane rozpoczęła w 1983 roku. 32 lata spędziła w zgromadzeniu zakonnym, które opuściła ze względu na chorą matkę i siostrę, otrzymując indult Stolicy Apostolskiej.

 

Nie wyobraża sobie innego życia niż w czystości. - W życiu nie liczy się przecież zażywanie przyjemności, ale coś zupełnie innego. Sens życia człowieka rozumnego jest zupełnie inny. Z jakiegokolowiek punktu widzenia popatrzymy na tę sprawę, nikt z nas nie będzie na ziemi żył wiecznie - dodaje.

 

 

Napisane przez Beata Malec-Suwara Tarnowski Gość Niedzielny

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień