Rozpoczął działalność chrześcijański portal misyjne.pl. Zamierzeniem serwisu jest przekazywanie informacji o misjach, uchodźcach i prześladowaniach chrześcijan.

Redaktor naczelny misyjne.pl o. Marcin Wrzos powiedział PAP, że do tej pory w sieci brakowało serwisu, który w tym stopniu zajmowałby się tematami misji i pracy misjonarzy, sprawami uchodźców i problemem prześladowania chrześcijan na świecie.

"Naszym atutem będą bezpośrednie informacje z tych najgorętszych miejsc świata. Dzięki relacjom misjonarzy poznamy realia życia w Kamerunie, Maroku, Peru, Paragwaju, Mongolii czy Turkmenistanie. Konflikt w Syrii pokażemy tak, jak widzi go siostra zakonna mieszkająca w Aleppo" - powiedział.

Redakcję stanowi 11 osób, serwis ma też ok. stałych 30 współpracowników.

O. Wrzos przyznał, że dużym zainteresowaniem użytkowników portalu mogą się cieszyć blogi misjonarzy pracujących m.in. w krajach targanych konfliktami i w których trwają prześladowania chrześcijan. Zastrzegł, że serwis nie jest przeznaczony wyłącznie dla osób wierzących.

"Tworzymy serwis dla ludzi zainteresowanych światem, ale nie piszemy tylko o tym, co interesuje osoby chodzące do kościoła. Zamieszczamy więc informacje społeczno-polityczne, gospodarcze, ale także materiały o podróżach czy gotowaniu" - powiedział.

Dzięki serwisowi użytkownicy mogą znaleźć w jednym miejscu informacje o inicjatywach godnych finansowego wsparcia; opisane są akcje i projekty służące rozwojowi edukacji w ubogich krajach, działalności ewangelizacyjnej czy popularyzacji sprawiedliwego handlu.

Portal funkcjonuje w kilku wersjach językowych, m.in. angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej i portugalskiej. "Liczymy na to, że także ludzie spoza naszego kraju zainteresują się życiem Polaków i chrześcijan w Polsce"- powiedział o. Wrzos.

Serwis współtworzą: redakcja czasopisma "Misyjne Drogi", misjonarze oblaci oraz stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Portal obecny ma być w mediach społecznościowych: Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube i Snapchacie.

Obecnie w 97 krajach na świecie pracuje 2007 polskich misjonarzy i misjonarek. Najwięcej w Afryce i na Madagaskarze (880), w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (784), w Azji (327, w Oceanii (67) oraz Ameryce Północnej (19). Światowy Dzień Misyjny ustanowił papież Pius XI w 1926 r. na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

www.misyjne.pl

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień