Dzieci i młodzież uczą się ról i hymnu, a dorośli szyją stroje i organizują grupy, które chcą pomóc najmłodszym z dalekich krajów. Tak w parafiach diecezji tarnowskiej wyglądają ostatnie przygotowania do Kolędy Misyjnej.

„Problemy dzieci w krajach misyjnych nasilają się w sytuacjach kryzysowych, w krajach, gdzie panuje wojna i prześladowania chrześcijan. Tam dzieci narażone są na głód, choroby, niedożywienie, osierocenie, a często także na śmierć. Usłysz płacz dzieci, pomóż Boga im zanieść. Ma toto ti amolenge. To nasze wołanie - tak brzmi refren hymnu i równocześnie hasło tegorocznych Kolędników Misyjnych” - mówi ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Już za kilkanaście dni, kolędnicy w kolorowych strojach , niosąc gwiazdę będą przemierzać miasta i miejscowości, by zapukać do domów tysięcy ludzi w diecezji tarnowskiej. Po raz dwudziesty drugi mali kolędnicy będą opowiadać o losie swoich rówieśników z krajów misyjnych. Pieniądze jakie zostaną zebrane zostaną przeznaczone na leczenie, dożywianie, edukację i katechizację dzieci m.in. z Afryki, Ameryki Południowej i Azji.

„Kolędnicy przychodzą też i po to, aby nam przypomnieć, że Chrystus narodził się dla wszystkich, a wielu ludzi w krajach misyjnych jeszcze Go nie zna. Przyjmijmy tych małych misjonarzy z ewangeliczną radością, doceńmy przygotowaną przez nich inscenizację, w której występują zarówno postaci z szopki, jak i przedstawiciele tych dzieci, którym pospieszymy z materialną pomocą” - dodaje ks. Piotr Boraca, były misjonarz.

Uroczyste posłanie kolędników misyjnych w parafiach odbędzie się 26 grudnia br., w drugim dniu Świąt. Dzieci będą odwiedzać domy tarnowskich diecezjan w pierwszych dniach stycznia. Podczas kolędy przedstawią krótką inscenizację i zaśpiewają hymn. Ogłoszony przez Wydział Misyjny konkurs na ten utwór, wygrał hymn Kolędników Misyjnych przygotowany przez grupę dzieci - kolędników z parafii bł. Karoliny w Tarnowie.

W tym roku zebranymi ofiarami kolędnicy będą wspierać projekty związane z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Kazachstanu, Republiki Konga oraz Indii w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

Kolejny raz kolędnicy będą mogli pomóc szpitalowi im. bł. Jana Beyzyma w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej.

Szpital prowadzony przez diecezję tarnowską posiada 50 łóżek dla chorych, blok operacyjny, salę porodową i aptekę. Każdego roku przyjmowanych jest około 4,5 tysiąca pacjentów, z których hospitalizowanych jest ponad 2 tysiące. Więcej niż połowę pacjentów stanowią dzieci w wieku do 5 lat. Leczone są tam także dzieci z ciężkim niedożywieniem. Liczba niedożywionych dzieci w roku 2014 wzrosła czterokrotnie, dlatego też konieczna jest pomoc, aby je leczyć i ratować od pewnej śmierci.

Zebrane pieniądze pomogą też w prowadzeniu przedszkola, dożywaniu dzieci w świetlicy środowiskowej w Republice Środkowoafrykańskiej.

Tarnowska misjonarka Ewa Gawin, pracująca w Kamerunie, chciałaby dokończyć budowę szkoły dla głuchoniemych. Natomiast pracujący w Republice Konga ks. Bogdan Piotrowski ma w planach rozbudowanie szkoły przy parafii w Brazzaville. Ponadto, chciałby zorganizować dożywianie oraz formację dzieci i młodzieży.

Inni tarnowscy misjonarze proszą o pomoc w budowie, remontach i prowadzeniu ochronek, przedszkoli i domu katechetyczno-duszpasterskiego.

Kolędowaniu dzieci z diecezji tarnowskiej będą towarzyszyć trzy konkursy, m.in. wiedzy na temat prześladowania chrześcijan i tarnowskich misjonarzy męczenników. Zaplanowany został także konkurs na reportaż filmowy z misyjnego kolędowania. Trzeci z konkursów ogłoszono na najpiękniejsze kolędnicze stroje i gwiazdę. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Po zakończeniu kolędowania młodzi kolędnicy przyjadą na wspólne spotkanie, które odbędzie się 10 stycznia 2015 r., w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej k/Limanowej. Będzie to XVII Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych.

Natomiast podczas zimowych ferii, kolędnicy misyjni będą uczestniczyć w Dniach Formacji Misyjnej prowadzonych w Diecezjalnym Domu Formacji Misyjnej im. ks. Jana Czuby w Czchowie.

W poprzedniej Kolędzie Misyjnej wzięło udział 410 parafii. Ponad 20 tysięcy dzieci i młodzieży zebrało ponad 1 milion 400 tys. zł.

„Dzięki realizowanym projektom misyjnym życie dzieci zmienia się na lepsze. Dzieci nie tylko odzyskują zdrowie, są ratowane od śmierci, otrzymują posiłki, uczą się czytać i pisać, ale przede wszystkim poznają Chrystusa, który jest dla nich źródłem radości i nadziei na przyszłość.” - dodaje ks. Piotr Boraca. (eb/DSI)

Zebranie organizacyjne kolędników misyjnych w naszej parafii będzie w sobotę o godz.11.00. Zapraszamy dzieci i młodzież do tej pięknej wyprawy misyjnej.

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień