W niedzielę, 23 listopada w bazylice katedralnej w Tarnowie została odprawiona Msza św., podczas której dziękowano za posługę biskupa Jana Piotrowskiego. Dotychczasowy biskup pomocniczy za kilka dni przejmie obowiązki biskupa diecezjalnego w Kielcach.

„Chociaż jako biskup kielecki będziesz mieszkał po drugiej stronie Wisły, to jednak będzie nas nieustannie łączył ten sam nurt życia jednego Chrystusowego Kościoła. Fizycznie będziesz od nas oddalony, jednak pozostaniesz blisko poprzez siłę więzi, która łączy Cię z rodzinną diecezją i poprzez miłość, która zespala wszystkich uczniów Chrystusa. Pragniemy Ci towarzyszyć przez modlitwę, którą obejmujemy Twoją posługę, a także Twoich nowych diecezjan. Ilekroć zaś zawitasz w granice diecezji tarnowskiej chcemy także wyrażać naszą serdeczność wobec Twojej osoby przez ofiarowaną gościnność" - powiedział w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Mówiąc o roli biskupa, ordynariusz diecezji tarnowskiej podkreślił, że to posługa współczesnego apostoła, który sięgając do skarbca rzeczy starych i nowych wydobywa z niego zawsze właściwe słowo krzepiące na trudną drogę ludzkiego życia. „Poprzez niezliczone spotkania z wiernymi, głoszone słowo Boże, sprawowane sakramenty święte oraz pasterską miłość wyrażoną zarówno w prostym uścisku dłoni, jak i w bardzo konkretnej pomocy w obliczu ludzkich dramatów, wypełnia się powołanie Pasterza, który w pełni żyje dla owiec" - mówił Biskup Tarnowski.

Słowa podziękowań w imieniu diecezji tarnowskiej skierował do biskupa Jana Piotrowskiego, ks. Jan Bartoszek, asystent kościelny Akcji Katolickiej.

„Chcemy zachować w pamięci Twoją życzliwość i serce oddane posłudze Kościołowi w Tarnowie. Dziękujemy za głoszenie Ewangelii w miłości, której aktualność i uniwersalizm wnosiłeś w różne wymiary duszpasterskiego posługiwania, za budzenie wiary, i za celebrowanie sakramentów świętych. Za otwarte serce na ludzi świeckich i kapłanów" powiedział ks. Bartoszek.

Asystent kościelny Akcji Katolickiej zapewnił nowego biskupa kieleckiego o modlitwie.

„Naszą wdzięczność wypowiadamy nie tyle słowami, ile modlitwą – Eucharystią. Nasza modlitwa – ta dzisiejsza i ta, która w Kościele Tarnowskim będzie trwała w intencjach Księdza Biskupa – stanowi nasz dar-ekwipunek na drogę biskupiego posługiwania na stolicy biskupiej w Kielcach. Życzymy Ci, Księże Biskupie Janie, abyś krocząc wytrwale za Chrystusem „w miłości głosił Ewangelię" ludziom, którzy tak bardzo potrzebują orędzia nadziei, która zawieść nie może. Życzymy i modlimy się też o to, aby Bóg obdarzał Cię zdrowiem i potrzebnymi siłami w podejmowaniu nowych duszpasterskich wyzwań w kościele, który jest w Kielcach" - podkreślił ks. Jan Bartoszek.

„Z woli Ojca Świętego Franciszka wyruszam do Kościoła kieleckiego jako jego Pasterz. Z miłością i wdzięcznością dziękuję Kościołowi tarnowskiemu, który zrodził mnie do tej posługi. Dziękuję biskupowi Andrzejowi, jego biskupom pomocniczym, wszystkim kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim. Moje szczere podziękowania wobec rodzinnej diecezji i jej wiernych za dar modlitwy obecnej i przyszłej, za złożone życzenia, okazaną życzliwość zawieram w jednym słowie - serdeczne Bóg zapłać" - powiedział bp Jan Piotrowski.

Ingres bp. Jana Piotrowskiego do katedry w Kielcach odbędzie się w sobotę 29 listopada.

Źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień