W Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce dostępna jest dla zwiedzających nowa kaplica pod wezwaniem św. Jana Pawła II. To najprawdopodobniej najgłębiej położona na świecie świątynia poświęcona papieżowi Polakowi.

 

 

Kaplica pw. św. Jana Pawła II powstała w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II na III poziomie kopalni. Została włączona w szlak pielgrzymkowy "Szczęść Boże". Kaplica będzie czynnym obiektem sakralnym oraz miejscem obchodzenia uroczystości regionalnych dotyczących św. Jana Pawła II.

Dyrektor muzeum, prof. Antoni Jodłowski powiedział, że powstanie kaplicy wpisuje się w wielowiekową tradycję urządzania kaplic przez górników. W kopalni brakowało jednak miejsca kultu z czasów współczesnych. Dzięki dotacji Unii Europejskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środkom własnym muzeum udało się tę pustkę uzupełnić.

Uroczystego poświęcenia kaplicy dokonał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Podkreślił, że fakt, iż kaplica znajduje się w miejscu tak natężonego ruchu turystycznego jest niezmiernie ważne, gdyż umożliwi ogromnej liczbie ludzi zapoznanie się z historią życia i działalności św. Jana Pawła II.

Solną dekorację kaplicy tworzą trzy ogromne bryły imitujące wygląd kryształów soli. Jedna z nich stanowi ołtarz, w drugiej, położonej nad pierwszą, znajduje się podświetlany krzyż, a trzecia jest osobnym elementem wystroju świątyni. Kaplica ma także wyjątkowy charakter multimedialny - wyświetlane są w niej animacje, fragmenty homilii czy kalendarium pielgrzymek św. Jana Pawła II. Fragmenty homilii można także usłyszeć w różnych językach za sprawą specjalnych głośników.

W kaplicy znajduje się również specjalna pamiątka udostępniona przez kurię krakowską - karta z makularza, czyli dziennika konklawe Karola Wojtyły, która zawiera jego pierwszy podpis jako papieża. Umieszczona jest w gablocie obok ołtarza i ma przypominać zwiedzającym o patronie miejsca.

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce jest jednym z największych muzeów górniczych Europy. Powstało w 1951 r. Eksponaty zgromadzone w zabytkowych wyrobiskach na głębokości 135 m tworzą unikatowy skansen dziejów powstawania i wydobywania soli. Muzeum posiada dwie ekspozycje: zabytkowej Kopani Soli oraz średniowiecznego Zamku Żupnego. W 2013 roku Zamek Żupny w Wieliczce został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (KAI)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień