"Oddanie swoich organów by ratować drugiego człowieka jest jednym z najpiękniejszych aktów jaki można uczynić na ziemi ale nie można tego nadużywać czy kogokolwiek do tego zmuszać" - podkreślił w rozmowie z Katolicką Agencją I bp Józef Wróbel, członek Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polskinformatyczną ds. Bioetycznych.

Zagadnienia te budzą wiele pytań i uzasadnionych wątpliwości w społeczeństwie, stąd niezbędne jest wypracowanie konkretnego stanowiska Kościoła w tej kwestii" - stwierdził bp Wróbel.

"Choć Kościół katolicki w swoim nauczaniu aprobuje transplantację organów, to jednak niezbędne jest dokładne sprecyzowanie momentu śmierci mózgowej, aby nie narażać ludzi na niebezpieczeństwo zbyt wczesnej utraty życia" - zaznaczył biskup.

"Zgoda na oddanie własnych organów jest jednym z najpiękniejszy darów jaki człowiek może uczynić odchodząc z tego świata. Ten dar musi jednak być zarówno właściwie przyjęty przez drugą stronę jak i w sposób godny uczyniony przez personel medyczny. Do tego potrzebna jest ogromna wrażliwość moralna. Metody i sposoby poprzez które ten dar jest udostępniany muszą być traktowane rzetelnie. W tych kwestiach jakiekolwiek uproszczenia są niedopuszczalne" - podkreślił bp Wróbel.

W trakcie spotkania, które odbyło się w siedzibie kurii warszawsko-praskiej, eksperci zakończyli również pracę nad specjalnym podręcznikiem dla duszpasterzy i katechetów poświęconym zagadnieniu in vitro. (KAI)

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień