Mimo deszczu i zimna ok. 7 tys. osób z całej Polski wzięło udział w Drodze Krzyżowej w Wał - Rudzie, szlakiem męczeństwa bł. Karoliny - dziewicy i męczennicy. 18 listopada minęła setna rocznica Jej śmierci w lesie w Wał - Rudzie z rąk rosyjskiego żołnierza, kiedy broniła swojej kobiecej godności.

Młodzież, dzieci, rolnicy, członkowie Ruchu Czystych Serc, małżeństwa, ludzie starsi, kapłani, siostry zakonne, a także pielgrzymi z Włoch przeszli od domu bł. Karoliny, do miejsca, gdzie znaleziono ciało dziewicy. W Drodze Krzyżowej uczestniczył także biskup tarnowski Andrzej Jeż, który poświęcił nowy krzyż na miejscu męczeństwa.

Po Drodze Krzyżowej w Wał - Rudzie została odprawiona Msza św. w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża zakończyła obchody setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.

„Śmierć Karoliny wydaje owoce, są nimi dzieła, którym patronuje dziewica i męczennica. To także ruchy i stowarzyszenia, które przybyły na te uroczystości" - mówił ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium, witając pielgrzymów.

Ciche, skromne, pokorne i czyste życie bł. Karoliny, jej modlitwa i aktywność apostolska – przypieczętowane męczeńską śmiercią – zawierają przesłanie mocy i zwycięstwa, przesłanie nadziei, że nawet w godzinie największej ciemności blask Bożego światła może rozproszyć największe siły zła i egoizmu - powiedział w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Kaznodzieja podkreślił też, że bł. Karolina dała swym życiem poruszające i ponadczasowe świadectwo jak potężną siłą może być miłość do Boga i pragnienie podobania się Jemu nawet za cenę największej ofiary.

„Dynamicznie rozwijający się kult bł. Karoliny jest widomym znakiem, iż Pan Bóg chce nas ciągle wiele nauczyć przez Jej osobę i przez przykład Jej świętego życia. Pamięć o błogosławionej Karolinie, która w tym jubileuszowym roku została jeszcze dodatkowo wzmocniona, jest jak podziemna rzeka, która ciągle wypływa na powierzchnię, przynosząc wciąż nową świeżość i nową ożywczą siłę" - dodał.

Biskup Tarnowski mówił też, że wiele ludzi o bł. Karolinie dużo już słyszało, ale jednak w danym momencie naszego życia i w jego zmieniającym się kontekście bł. Karolina przynosi nam ciągle nowe treści. „Być może wiele z nich dotarło już do naszych uszu, ale jeszcze nie dotknęło naszego serca. Być może wiele z tych treści rozbrzmiewało z ambony, podczas kazań i konferencji, ale jeszcze nie zabrzmiało w przestrzeni naszego osobistego życia. A zatem każde spotkanie z bł. Karoliną niesie ze sobą ewangeliczną świeżość, którą Bóg pozwala nam odkrywać przez dar nowego spojrzenia na Jej święte życie" - powiedział biskup.

Źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień