W Jadownikach Mokrych powołano Fundację im. abp. Józefa Kowalczyka Prymasa Polski. Będzie ona m.in. pomagać chorym, wspierać inicjatywy parafialne oraz działalność tamtejszego Ośrodka Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Data nie jest przypadkowa. 20 października minęła 25. rocznica przyjęcia sakry biskupiej przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka – Prymasa seniora, byłego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, pochodzącego z Jadownik Mokrych.

Arcybiskup Józef Kowalczyk sakrę biskupią otrzymał 20 października 1989 roku w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Prymas senior rocznicę spędza w rodzinnych Jadownikach Mokrych, razem z mieszkańcami i dziećmi z Ośrodka.

„Ksiądz arcybiskup ucieszył się z powołania Fundacji. Dobro i troska o chorych, potrzebujących jest dla Niego bardzo ważna. To z myślą o niepełnosprawnych dzieciach i młodzieży powstał nasz ośrodek" - mówi dyrektor ks. Marek Kogut.

Arcybiskup Józef Kowalczyk był inicjatorem budowy Ośrodka w swojej rodzinnej miejscowości. Placówka działa już 13 lat i pomaga niepełnosprawnym m.in. organizując turnusy rehabilitacyjne i prowadząc szkoły specjalne. Przez ten czas arcybiskup często odwiedzał niepełnosprawnych i interesował się ich postępami.

Fundację im. abp. Józefa Kowalczyka Prymasa Polski powołali: ks. Marek Kogut, dyrektor Ośrodka Opiekuńczo - Rehabilitacyjnego w Jadownikach Mokrych, ks. Bogdan Walerowski, proboszcz Parafii Niepokalanego Serca NMP w Jadownikach Mokrych i ks. Tadeusz Gerlach, wieloletni sekretarz i kapelan abp. Józefa Kowalczyka.

W uroczystości uczestniczyli także biskup tarnowski Andrzej Jeż, bp Stanisław Salaterski, bp Jan Piotrowski i bp Władysław Bobowski.

Fundacja ma w planach prowadzić działalność charytatywną przez niesienie pomocy najbardziej potrzebującym: dzieciom, młodzieży, osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym w Jadownikach Mokrych. Ponadto chce upamiętniać pontyfikat św. Jana Pawła II oraz posługę abp. Józefa Kowalczyka Nuncjusza Apostolskiego i Prymasa Polski, wywodzącego się z Jadownik Mokrych. Fundacja będzie też wspierać w miejscowej parafii inicjatywy duszpasterskie i charytatywno – społeczne oraz lokalne inicjatywy kultury, tradycji i patriotyzmu zakorzenione w wartościach chrześcijańskich.

Siedzibą Fundacji są Jadowniki Mokre.

Źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień