Na Jasnej Górze w nocy z 17 na 18 października odbyło się czuwanie modlitewne w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy. Była to również okazja do dziękczynienia i modlitwy w intencji nowo powstałego Biura Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W duchu dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II na Jasnej Górze odbyło się czuwanie modlitewne w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy. Mszy św. o północy przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji bp Wiesław Lechowicz.

Z myślą o emigrantach i w związku z potrzebą zintensyfikowania duszpasterstwa polskojęzycznego poza granicami kraju, od 1 września w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie funkcjonuje Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. 1 października br. poświęcił je przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W księdze pamiątkowej polecił jego pracę opiece Świętej Rodziny, która również, jak wielu emigrantów, była zmuszona do opuszczenia Ojczyzny.

„Biuro poprzez swoją działalność uwrażliwiać będzie na sytuację polskich emigrantów ze strony wspólnoty Kościoła w Polsce oraz animować formy pomocy rodzinom rozdzielonym z powodu wyjazdów emigracyjnych” – wyjaśnia stojący na jego czele bp Wiesław Lechowicz w piśmie informującym o rozpoczęciu działalności Biura. Jego zadaniem jest koordynowanie i ułatwianie kontaktów między przedstawicielami środowiska duszpasterskiego polskiej emigracji (kapłanów, sióstr zakonnych, świeckich) i polskimi biskupami. Biuro służy także nawiązywaniu kontaktów z biskupami krajów, gdzie prowadzone jest duszpasterstwo polskojęzyczne oraz z instytucjami państwowymi i świeckimi, zajmującymi się polskimi emigrantami.

Sekretarzem Biura Duszpasterstwa Emigracji jest s. Edyta Rychel ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. - Próbujemy organizować pracę na płaszczyznach wyznaczonych przez Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji. Chcemy, aby to Biuro miało również charakter duszpasterski – mówi. – Chcemy też podejmować kroki służące wzmacnianiu rodziny, której trwałość poprzez emigrację jest często zagrożona – dodaje, wskazując na wiszącą w Biurze ikonę Świętej Rodziny uciekającej do Egiptu.

Równocześnie z działaniem Biura ruszyła strona internetowa, na której można znaleźć między innymi wiadomości z duszpasterskiej posługi Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, z życia poszczególnych misji i ośrodków duszpasterstwa Polonii i Polaków za granicą oraz niezbędne dane związane z duszpasterstwem polskojęzycznym i statusem emigranta polskiego. (episkopat.pl)

Zobacz nową stronę Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień