W Niedzielę Misyjną, ulicami Tarnowa przeszedł marsz, podczas którego modlono się o uwolnienie ks. Mateusza Dziedzica, uprowadzonego przez rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej. Uczestniczyło w nim pół tysiąca osób.

W misyjnym marszu szła rodzina uprowadzonego misjonarza oraz bp Jan Piotrowski, kapłani, siostry zakonne, kolędnicy misyjni oraz klerycy i mieszkańcy miasta. Modlono się także o pokój i za prześladowanych chrześcijan.

Rebelianci już dwukrotnie zgodzili się, by tarnowscy misjonarze dostarczyli ks. Dziedzicowi najbardziej niezbędne rzeczy, ale nie mogli się z nim zobaczyć. Ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie rozmawiał w sobotę z uprowadzonym misjonarzem.

„Ks. Mateusz Dziedzic czuje się dobrze, potwierdził, że otrzymał rzeczy przekazane przez misjonarzy. Były to leki, odzież, woda, środki czystości oraz brewiarz i paramenty liturgiczne, by mógł odprawiać Msze św. Ks. Mateusz jest dobrze traktowany, ucieszył się też, że dojdzie do rozmów dyplomatycznych między rządem Republiki Środkowoafrykańskiej a rządem w Kamerunie, a będą one dotyczyć warunków uwolnienia misjonarza i innych przetrzymywanych osób” - powiedział ks. Piotr Boraca.

Marsz rozpoczął się przy kościele Księży Misjonarzy i przeszedł przez centrum Tarnowa do katedry, gdzie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Czermaka, wikariusza biskupiego ds. misji.

„Ks. Mateusz nie tylko nazywa się Dziedzic, ale jest dziedzicem wiary. Od 2,5 roku w Republice Środkowoafrykańskiej trwa rebelia, misjonarze żyją w niepewności. Ks. Mateusz znalazł się w trudnej sytuacji, ale przeżywa ją ze świadectwem dla nas ” - powiedział ks. Czermak.

Podczas Mszy św., procesję z darami poprzedził misyjny taniec w wykonaniu dzieci z Pustkowa Osiedla, tak jak to ma miejsce w krajach misyjnych.

Po Eucharystii było misyjne śpiewanie, animacje, konkursy oraz spotkania z misjonarzami.

Tarnowski misjonarz został porwany w nocy z 12 na 13 października w miejscowości Baboua w Republice Środkowoafrykańskiej. Uprowadzenia dokonała uzbrojona grupa rebeliantów. Tzw. Ludzie Miskina chcą wymienić kapłana i inne osoby na swojego przywódcę, przebywającego w więzieniu w Kamerunie.

Źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień