Kongregacja ds. Duchowieństwa ostatecznie zatwierdziła Statut Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Decyzja ta stanowiła ostatni warunek, by ogłosić oficjalnie nabór do tegoż seminarium.

Rektorem Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń został mianowany ks. dr Józef Morawa. Od 23 do 27 września będzie prowadził rozmowy wstępne z kandydatami, skierowanymi przez biskupów diecezjalnych. Rozmowy te będą się odbywać już w siedzibie seminarium, czyli w budynku przy prowadzonej przez cystersów parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie-Nowej Hucie (os. Szklane Domy 7).

Na 364. zebraniu plenarnym polscy biskup przyjęli statut Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Jak mówił wówczas w rozmowie z KAI bp Adam Miziński, utworzenie seminarium duchownego dla starszych kandydatów do kapłaństwa to właściwie inicjatywa oddolna, która wyrosła z dorocznych spotkań rektorów seminariów duchownych a została potem przedstawiona na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu. Statut zatwierdziła ostatecznie watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa, co umożliwiło oficjalne ogłoszenie naboru do tego seminarium.

U początku inicjatywy powołania takiego seminarium stał bp Grzegorz Ryś, ówczesny przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń będzie podlegało Konferencji Episkopatu Polski. Według statutu, nad całością jego funkcjonowania będzie czuwał ordynariusz miejsca, czyli metropolita krakowski. Kandydatów do tego seminarium będą posyłali biskupi diecezjalni. Dolna granica wieku by zostać przyjętym to 35 lat, górnej - biskupi nie ustalili. (KAI)

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień