Dwa tysiące więcej kobiet niż mężczyzn w tym roku odwiedziło Matkę Bożą w Częstochowie. Na Jasną Górę pielgrzymowali między innymi mieszkańcy Meksyku, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych czy nawet Korei Południowej.

Pielgrzymami opiekowało się dziesięciu lekarzy i prawie setka pielęgniarek. To tylko część statystyk podsumowujących tegoroczną 32. Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę.

W tym roku w pielgrzymce wzięło udział 8 780 pielgrzymów w 25 grupach podzielonych na dwie kolumny. W części A wędrowało 3 836 osób, natomiast w części B - 4 944. - Sióstr było 5 435, braci natomiast 3 345 - mówi ks. Roman Majoch, kierownik trasy części B PPT. - O zdrowie pielgrzymów zadbała wykwalifikowana kadra, czyli 10 lekarzy, 96 pielęgniarek, 6 ratowników medycznych i 47 osób z pomocy medycznej. Pielgrzymowano 48 sióstr zakonnych oraz 164 księży, w tym 13 neoprezbiterów, 20 diakonów i 112 kleryków - dodaje.

O prawidłowy przebieg tego ogromnego przedsięwzięcia zadbała służba pielgrzymkowa, czyli ponad 400 osób. Organizatorzy musieli zadbać nie tylko o polskich pielgrzymów, ale również o gości z zagranicy. - Pojawili się pielgrzymi z Ukrainy, z Włoch, z Chorwacji, z Meksyku, ze Słowacji, z Hiszpanii, z Kostaryki, ze Stanów Zjednoczonych, z Niemiec, ze Szwajcarii, z Austrii a także z Korei Południowej - wymienia ks. Roman Majoch. -Na uwagę zasługuje pielgrzymująca w grupie 22. ośmioosobowa rodzina z Cieniawy - podkreśla kierownik trasy.

Przypominamy, że najstarsza uczestniczka tegorocznej pielgrzymki ma 89 lat i jest to Józefa Pawłowska z grupy 25. W tej samej grupie była również najmłodsza pielgrzymująca - 3 miesięczna Hania Fridek. Przez 32 lata od rozpoczęcia wymarszów Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, ani jednej wędrówki nie ominęło aż 15 osób.

Źródło: www.rdn.pl

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień