Wywiady młodych z bliskimi ks. Józefa Tischnera, przygody z planu filmu dokumentalnego i jego pokazów oraz niepublikowany wywiad z krakowskim filozofem znajdą się w nowej poświęconej mu książce.

"Jego oczami, czyli to, co nie zostało dopowiedziane w najnowszym dokumencie o ks. Józefie Tischnerze" - to tytuł najnowszej książki o księdzu z Łopusznej. Jest ona swoistą kontynuacją filmu dokumentalnego o nim - pod tym samym tytułem. W publikacji znajdą się dokończone rozmowy z przyjaciółmi krakowskiego filozofa, a także długi wywiad z bratem kapłana, który stał się głównym bohaterem filmu. Książka zawiera także opis najciekawszych przygód młodych twórców podczas ponad 150 pokazów dokumentu w Polsce i za granicą.

"Ta książka jest również o tym, że jak się chce, to się da... Bez wielkich budżetów, kamer, nie znając osobiście głównego bohatera, można spojrzeć na jego historię, postawę, i stworzyć film, który zyska sympatię widzów oraz uznanie krytyków" - mówi Szymon Wróbel, autor książki i twórca filmu.

Jak zaznacza autor, w książce poza wartościami płynącymi z folkloru, widać również pozytywne wykorzystanie nowych mediów, których zalety od początku dostrzegał ks. Józef Tischner. "Jestem przekonany, że Ksiądz Profesor korzystałby dzisiaj z Facebooka" - komentuje Wróbel.

W drukowanej wersji "Jego oczami" znajduje się również niepublikowany w całości wywiad z ks. Józefem Tischnerem z 1990 roku, podarowany twórcom przez dziennikarza "Gazety Olsztyńskiej" Marka Barańskiego, który podczas pokazu filmu przypomniał sobie o istnieniu rozmowy.

Książka ukaże się nakładem krakowskiego Wydawnictwa M. Jej premiera zaplanowana jest na połowę września w Żywcu i Krakowie.

"Jego oczami" to nietypowe spojrzenie na historię ks. prof. Józefa Tischnera. Głównym bohaterem filmu jest brat księdza - Kazimierz Tischner. Wraz z nim widz wybiera się w podróż, w której trakcie zwiedza miejsca związane z księdzem. Oprócz głównego bohatera w filmie pojawiają się m.in. ks. Adam Boniecki, bp Tadeusz Pieronek, artysta malarz Marian Gromada, Józef Broda z Koniakowa, dr Stanisława Trebunia-Staszel, aktor kabaretowy Adam Grzanka, Katarzyna Sochacka i młodzi ludzie idący śladem kapłana - Monika Kantor, Pamela Opolewska, Anna Stypułkowska, Bogdan Ankudowicz.

Szczegółów dotyczących filmu i książki można szukać na facebookowym profilu "Jego oczami". (KAI)

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień