Częstochowski samorząd szacuje, że tylko w sierpniu do miasta przybędzie ponad 110 tys. pieszych pątników w 163 grupach zorganizowanych. W związku ze "szczytem pielgrzymkowym" zabezpieczono trasy, którymi pątnicy będą mogli dotrzeć do sanktuarium na Jasnej Górze.

"Nasze szacunki dotyczą tylko pielgrzymów, którzy przybędą pieszo. Do tego trzeba jeszcze doliczyć pielgrzymów i osoby indywidualne przybywające autokarami, samochodami, rowerami, pociągami. W tym wypadku nawet trudno oszacować, ilu ich będzie. Największej liczby osób spodziewamy się w połowie sierpnia, ze względu na obchodzone wówczas Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny" - poinformował we wtorek rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj.

W związku ze zbliżającym się "szczytem pielgrzymkowym" samorząd wytyczył dziesięć tras przemarszu, którymi pielgrzymi będą mogli przemieszczać się przez miasto na Jasną Górę. Ich przebieg znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta www.czestochowa.pl/ w zakładce "ruch pielgrzymkowy".

Miasto zadbało również o infrastrukturę medyczną, sanitarną oraz porządkową.

Wakacyjny "szczyt pielgrzymkowy" otworzył w połowie lipca na Jasnej Górze m.in. Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel. Co roku, niemal każdego dnia, w ciągu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywają setki a nawet tysiące pątników. W piątek na Jasną Górę wyruszyła m.in. pielgrzymka z Łukęcina (Zachodniopomorskie), uznawana za jedną z najdłuższych w kraju. 30. Szczecińska Piesza Pielgrzymka ma do pokonania ok. 620 km. Marsz potrwa 20 dni. Do sanktuarium pątnicy przybędą 13 sierpnia.

W sierpniu 2012 roku na Jasną Górą przybyło 278 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło prawie 141 tys. osób, w ubiegłym roku - 153 grupy z ok. 100 tys. osób. (PAP)

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień