W najbliższą niedzielę 27. lipca uroczystej sumie odpustowej w naszej parafii będzie przewodniczył ks. Abp Zygmunt Zimowski z Watykanu – Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Abp Zygmunt Zimowski (ur. 7 kwietnia 1949 w Kupieninie) – polski biskup rzymskokatolicki, arcybiskup ad personam, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, biskup diecezjalny radomski w latach 2002–2009, od 2009 przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, od 2011 członek Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Jego rodzicami są Stanisław i Maria z domu Nowakowska. Sakrament chrztu świętego otrzymał 8 maja 1949 w kościele parafialnym NMP Królowej Polski w Mędrzechowie. W tej miejscowości ukończył też szkołę podstawową, zaś liceum ogólnokształcące w Dąbrowie Tarnowskiej. W 1967 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1973 w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk bp. Jerzego Ablewicza. W latach 1973–1975 był wikariuszem w parafii pw. św. Elżbiety w Starym Sączu. Następnie rozpoczął studia specjalistyczne w zakresie teologii dogmatycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po ukończeniu kursu licencjackiego wyjechał na dalsze studia do Innsbrucku w Austrii. Tam w 1982 otrzymał stopień doktora w zakresie teologii dogmatycznej na fakultecie teologicznym Uniwersytetu Leopolda Franciszka.

1 lutego 1983 rozpoczął pracę w Kongregacji Nauki Wiary Stolicy Apostolskiej. 14 kwietnia 1988 został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości, a 10 lipca 1999 prałatem honorowym. Podczas swojego pobytu w Watykanie pełnił funkcję postulatora w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, prowadząc trzy procesy beatyfikacyjne: Karoliny Kózki, Romana Sitki i Marii Julitty Ritz. W latach 1983–1990 pomagał w duszpasterstwie parafii pw. MB Dobrej Rady w Rzymie. Od 1991 był kapelanem w Domu Macierzystym Sióstr Benedyktynek Wynagradzających Najświętszemu Obliczu Chrystusa pana w Bessano Romano.

28 marca 2002 w Wielki Czwartek papież Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym radomskim. Święceń biskupich 25 maja w katedrze radomskiej udzielił mu prefekt Kongregacji Nauki Wiary Joseph Ratzinger. Jako swoje zawołanie biskupie przyjął słowa: „Non ministrari sed ministrare" (Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć).

W strukturach Episkopatu Polski był przewodniczącym Komisji Nauki Wiary, członkiem Komisji Ekumenicznej i Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, członkiem Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. W latach 2008–2009 był delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji, do 2009 biskupem emigrantów.

18 kwietnia 2009 został mianowany przez papieża Benedykta XVI przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Równocześnie został wyniesiony do godności arcybiskupiej. 28 lipca 2012 został członkiem Kongregacji ds. Biskupów.

Jest autorem 120 publikacji, 35 listów pasterskich i redaktorem kilku pozycji książkowych, m.in.: Pod opieką Matki i Królowej, Modlitwa – droga nawrócenia i służby, W trosce o pełnię wiary, Carolina Kózka – il coraggio dell'innocenza. Opublikował też kilkadziesiąt artykułów, współpracując z redakcją „L'Osservatore Romano", „Niedzieli" i „Rycerza Niepokalanej dla Polonii". Angażował się w przygotowanie Katechizmu Kościoła Katolickiego, szczególnie w wydanie w języku polskim. Współpracował także z Radiem Watykańskim, gdzie wygłaszał homilie, prelekcje, rekolekcje i komentarze do dokumentów watykańskich.

Odznaczenia i tytuły

W 2008 został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zaangażowanie na rzecz ratowania żydowskich zabytków cmentarnych.

W 2008 otrzymał doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

W 2009 przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia. (Wikipedia.pl)

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień