Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

Dziecko, które umiera w którymkolwiek momencie swojego życia, choćby przed narodzinami, jest takim samym człowiekiem, jak każdy z nas. Należy mu się szacunek i godne traktowanie, a zatem i godny pochówek.
Obecne prawo zapewnia rodzicom możliwość pochowania swojego dziecka, które urodziło się martwe, bez względu na czas trwania ciąży. Czasem z różnych względów rodzice rezygnują z tego prawa, przez co ciała dzieci martwo urodzonych pozostają w szpitalu.

 

12 maja 2016 r. w Tarnowie zawiązał się Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, który podjął inicjatywę utworzenia godnego miejsca pochówku dzieci pozostawionych w tarnowskich szpitalach. Będzie to również symboliczne miejsce pamięci dla rodziców, którym nie było dane pochować swojego dziecka.

 

Inicjatywę budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych poparł i objął swym patronatem Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezji Tarnowskiej, którego dyrektor – ks. Artur Ważny – stał się ojcem duchowym przedsięwzięcia.

 

W marcu 2016 r. Komitet rozpoczął rozmowy z Prezydentem Miasta Tarnowa – Romanem Ciepielą i zastępcą Prezydenta Miasta Tarnowa - Dorotą Krakowską - w celu opracowania odpowiednich procedur prawnych niezbędnych do przeprowadzenia pochówków Do współpracy dołączyły się inne organy tarnowskiej infrastruktury społecznej, takie jak: Miejski Zarząd Cmentarzy, Dyrekcja Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika, Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza, oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

 

Efektem wspólnych prac jest Uchwała Rady Miasta Tarnowa z dnia 30 VI 2016 r. Zgodnie z uchwałą, pochówki dzieci pozostawionych w tarnowskich szpitalach będą się odbywały raz w roku, około dnia 15 października, tj. Światowego Dnia Dziecka Utraconego. Miejsce pochówku zostało wyznaczone na Cmentarzu Komunalnym w Tarnowie - Mościcach, przy ulicy Czarna Droga. (http://bip.malopolska.pl/umtarnow/Article/get/id,1217223.html

 

Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych w Tarnowie składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy na tym etapie zaangażowali się w realizację inicjatywy Obecnie zadaniem Komitetu jest zebranie funduszy na budowę Miejsca Pamięci.

 

Więcej informacji: http://www.dzieciutraconetarnow.pl/

 

 

 

 

Vsynod

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
biblia1 czytania1 ksm1 historia1 wizytowka1