• 1
  • 7
  • 8
  • 9

Maj to miesiąc w Kościele, w którym w sposób szczególny oddajemy cześć Matce Bożej. W Polsce gromadzimy się w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych oddając cześć Maryi.

We wtorek rozpoczynają się nabożeństwa majowe. Będą one u nas o godzinie 17.30, a w niedzielę o 16.30. Systematyczny i pobożny udział w tych nabożeństwach będzie świadectwem naszej miłości do Matki Najświętszej. Po nabożeństwie majowym zapraszamy na Mszę św.

Pierwsze nabożeństwa majowe zaczęto odprawiać w Polsce w połowie XIX wieku w Płocku, Toruniu, Nowym Sączu i Krakowie, a od 1852 r. - uroczyście w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Po 30 latach stało się ono bardzo popularne i znane w całej Polsce.

Za apostoła nabożeństw majowych, który je rozpowszechnił w kościele uważa się jezuitę, o. Muzzarelliego. W roku 1787 wydał on broszurkę, w której propagował nabożeństwo majowe. W Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili jezuici w Tarnopolu (1838), misjonarze w Warszawie w kościele Św. Krzyża w roku (1852), ksiądz Golian w Krakowie (w 1856) i we Włocławku biskup Marszewski (1859).

Główną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, wspaniały hymn na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. Litania Loretańska powstała w XII wieku, prawdopodobnie we Francji, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V. Nazwę "Loretańska" otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana.

W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 49, a w Polsce 50. Po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja, do Litanii dołączono 12 października 1923 r. wezwanie "Królowo Polskiej Korony", przekształcone po drugiej wojnie światowej na "Królowo Polski".

pasierb

cmentarz