W piątek o 15.00 Godzina Miłosierdzia i adoracja Najśw. Sakramentu do 22.00. / w piątek spotkanie formacyjne KSMu i animatorów „Młodzi na progu” / w sobotę spotkanie aspirantów i ministrantów o godz. 9.30. / codziennie o 17.30 – różaniec za zmarłych *** w przyszłą niedzielę prosimy o ofiary na cele inwestycyjne - zakup organów piszczałkowych *** zachęcamy do lektury Pisma Św. i prasy katolickiej

Wizytówka parafii

Patronka parafii

Przedstawiamy projekt nowych organów, które zagrają w naszym kościele już wiosną. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wspieranie tej inicjatywy.

Obecnie istniejący instrument w naszym kościele, jest instrumentem bardzo słabej jakości, zbudowanym z wieloma wadami konstrukcyjnymi.
Należy tutaj wymienić:

1. Źle zaprojektowana i wykonana traktura gry, czyli mechanizmy przenoszące ruch od klawiszy, do klap w wiatrownicach - traktura zacina się.
2. Wąskie kanały doprowadzające powietrze do piszczałek – organom brakuje powietrza.
3. Niewłaściwa dyspozycja głosów.
4. Wybudowanie nowego instrumentu na starej, zarażonej drewnojadami podłodze.

Pozytywnie należy ocenić jedynie jakość niektórych głosów, które brzmią, miękko i stopliwie. Szkoda byłoby ich nie wykorzystać. Dlatego też, zakupimy do naszej świątyni organy, wybudowane w połowie lat 70- tych przez uznaną norweską firmę H. J. Jorgenson. Organy posiadają 22 głosy, tj. 17 głosów labialnych i 5 głosów językowych, w sumie 1240 piszczałek, rozdzielonych na trzy klawiatury ręczne i na klawiaturę nożną.

Organy posiadają jeszcze czwartą klawiaturę, która obsługiwała tylko dzwony ulokowane na zewnątrz kościoła.
Wiatrownice klapowo – zasuwowe, traktura gry mechaniczna, traktura rejestrów elektryczna, trzy wolne kombinacje. Stan techniczny bardzo dobry, instrument w pełni sprawny. Piszczałki z bardzo dobrej jakości cyny. Skromny, niesymetryczny prospekt można rozbudować. Należy dobudować z lewej strony instrumentu kopię wieży pedałowej, w której można umieścić wiatrownicę z kilkoma głosami z istniejących organów, i podłączyć ją do czwartej klawiatury, co spowoduje: zwiększenie ilości głosów do 29, zachowanie ciepłego brzmienia obecnych organów i uzyskanie symetrycznego prospektu. Sekcję pierwszej klawiatury (pozytywu) należy umieścić we właściwym miejscu, czyli w balustradzie chóru.
Opcjonalnie należy rozważyć możliwość dodania Setzera (zecera) do obsługi rejestrów.

Termin demontażu ustalony przez Norwegów – luty 2020.
Orientacyjna cena zakupu wraz z demontażem ok. 28 000 EU
Termin rozpoczęcia montażu po Wielkanocy 2020 r.