Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

4 czerwca w Tarnowie odbędzie się koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej znajdującej się w sanktuarium w Tarnowie. To historyczne wydarzenie dokona się w roku setnej rocznicy objawień fatimskich.

Uroczysta Msza święta połączona z obrzędem koronacji, której przewodniczył będzie kardynał Stanisław Dziwisz, zostanie odprawiona na placu koronacyjnym przy al. Matki Bożej Fatimskiej (dawna kapłanówka) w niedzielę 4 czerwca o godz. 11.00. Uroczystości będą transmitowane przez Radio RDN Małopolska, RDN Nowy Sącz, Radio Maryja i TV Trwam.

Na koronację zaproszeni są mieszkańcy miasta i całej diecezji. Uroczystą Eucharystię poprzedzi procesja z figurą na Plac Koronacyjny o godz. 9 oraz Nabożeństwo Maryjne.

Uczestnicy, a zwłaszcza pielgrzymki zorganizowane ze sztandarami proszone są o przybycie na Plac Koronacyjny najpóźniej pół godziny przed rozpoczęciem uroczystości. Inne ważne informacje dla pielgrzymów znajdują się poniżej.

Przygotowaniem diecezji do uroczystości będą zorganizowane w parafiach w pierwszą sobotę czerwca nabożeństwa maryjne.

 

Nieco historii

Kult Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie sięga początków powstania parafii i jest związany z pierwszym jej proboszczem, ks. prałatem Janem Marszałkiem. W 1952 r., do małego kościółka św. Józefa ks. prałat sprowadził figurę Fatimskiej Pani. Od tego czasu w każdą pierwszą sobotę zaczęło być odprawiane nabożeństwo przebłagalne do Fatimskiej Pani.

Od 1953 r. w każdą niedzielę od 13 maja do 13 października obchodzono tzw. „Niedziele fatimskie”. Głoszono wtedy orędzie fatimskie, adorowano Najświętszy Sakrament oraz odprawiano uroczyste nabożeństwa różańcowe, pokutne, wynagradzające, szczególnie prosząc o nawrócenie grzeszników. Z okazji Roku Maryjnego przeżywanego w 1954 r. bp Jan Stepa włączył kościółek św. Józefa do listy Sanktuariów Maryjnych.

Od początku powstania parafii ks. prałat Jan Marszałek myślał o budowie nowej świątyni, ponieważ kościółek św. Józefa był zbyt mały, aby zaspokoić wszystkie potrzeby duszpasterskie. Ks. prałat podjął inicjatywę budowy nowego Domu Bożego i pragnął, aby nowa świątynia była dedykowana Fatimskiej Pani. Budowę rozpoczęto 6 lipca 1957 r., a w październiku tego samego roku został poświęcony i wmurowany kamień węgielny. Poświęcenia świątyni dokonał bp Karol Pękala w październiku 1960 r., a uroczyście konsekrował bp Jerzy Ablewicz w 1975 r. 13 maja 2003 r. bp Wiktor Skworc oficjalnie erygował Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

Tarnowska Fatima, jak zwykło się nazywać to miejsce, była świadkiem podniosłych wydarzeń. W czasie odpustu z okazji jubileuszu 50-lecia objawień fatimskich bp Jerzy Ablewicz uroczyście poświęcił wszystkie rodziny diecezji Niepokalanemu Sercu Matyi. Zaś 12 i 13 grudniu 1995 r. miało miejsce nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej przywiezionej z Portugalii. W tych dniach do Sanktuarium w Tarnowie pielgrzymowało 25 tysięcy osób z miasta, okolic i diecezji, którzy mimo mrozu i padającego śniegu trwali na modlitwie także na zewnątrz świątyni.

W sierpniu 2003 r. została przekazana do kultu nowa figura Fatimskiej Pani wykonana przez portugalskiego artystę rzeźbiarza Alberta Ferreirę. Jego ojciec jest twórcą oryginalnej figury dla fatimskiego Sanktuarium w Portugalii. Figura została poświęcona w Fatimie przez kardynała Joachima Meisnera oraz uświęcona przez dotknięcie do oryginalnej figury fatimskiej. Nową figurę ponownie poświęcił Jan Paweł II na Błoniach Krakowskich 18 sierpnia 2002 r.

W lutym 2009 r. bp Wiktor Skworc poświęcił nowy wystrój prezbiterium. Matka Boża Fatimska została umieszczona na tle tzw. wirującego słońca, czyli cudu, który miał miejsce 13 października 1917 r. Figura, przy dźwięku fanfar, jest codziennie odsłaniana przed rozpoczęciem nabożeństwa i zasłaniana po ich zakończeniu.

W świątyni można nawiedzić także kaplicę oświęcimską, w której znajduje się relikwiarz z prochami pomordowanych.  Jest również krypta grobowa, a w niej sarkofagi bpa Jana Stepy (przeniesionego do Katedry w 2009 r.), bpa Karola Pękali oraz ks. prałata Jana Marszałka, więźnia obozu w Dachau pierwszego proboszcza parafii i budowniczego kościoła.

W otoczeniu kościoła znajdują się figury przedstawiające scenę objawień fatimskich, rzeźba pt. „Upadek Pana Jezusa pod krzyżem” oraz Krzyż misyjny. Wyrazem szczególnego kultu Fatimskiej Pani są liczne podziękowania i prośby składane przez przybywających pielgrzymów oraz bardzo cenne wota, a wśród nich dary św. Jana Pawła II: perłowy różaniec, kielich i papieski ornat.

Sanktuarium posiada relikwie świętych dzieci fatimskich Franciszka i Hiacynty oraz relikwie św. Jana Pawła II, którym podczas nabożeństw można oddać cześć przez ucałowanie.

W roku 2011 przy Sanktuarium powstał ołtarz polowy, przy którym odbywają się odpusty parafialne: majowy i październikowy. Szczególnie bogaty jest program odpustu październikowego. Obejmuje on: rekolekcje maryjne poprzedzającej odpust, „Noc pokuty” w sobotę poprzedzającą odpust, czyli nocne czuwanie modlitewne dla tarnowskich parafii (od godz. 20:00 do 6:00), dzień odpustu z sumą o godz. 11:00 oraz wszystkimi częściami różańca fatimskiego.

W tarnowskiej Fatimie każdego 13. dnia miesiąca od maja do października są obchodzone „Dni fatimskie”. Program tych dni obejmuje: o godz. 8:30 różaniec fatimski i Mszę św. z kazaniem. Wieczorem: o godz. 18:00 różaniec fatimski i Mszę św., o godz. 20:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu połączone z prywatną adoracją, a o godz. 21:00 główna uroczystość - Apel fatimski z okolicznościowym kazaniem, procesją z figurą i światłami.

 

Informacje dla kierowców na dzień koronacji

Pielgrzymi przyjeżdżający do Tarnowa samochodami osobowymi mogą parkować samochody na wszystkich dostępnych miejskich parkingach w tzw. płatnej strefie parkowania całkowicie bezpłatnie. Mogą także parkować poza tzw. płatną strefą parkowania, ale tylko w miejscach w których jest dozwolone parkowanie. Organizatorzy uroczystości otrzymali także zezwolenie na parkowanie na parkingach prywatnych przy Al. Solidarności (dawny Urząd Wojewódzki obok Seminarium) oraz przy hipermarkecie Auchan (przy ul. Błonie obok stacji Shell). Zajmowanie miejsc na innych prywatnych parkingach - także tych sklepowych - tylko na własną odpowiedzialność.

Autokary przywożą pielgrzymów na ul. Starodąbrowską (zalecany wjazd do Tarnowa od autostrady lub obwodnicą przez ul. Lwowską, Aleję Jana Pawła i ul. Błonie  i parkują, aż do wyczerpania miejsc po obu stronach tej ulicy przy Rondzie Giedroycia (niedaleko od Cmentarza Żydowskiego). Jeżeli zabraknie miejsc autokary będą odsyłane na parking przy Auchan. Autokary powinny być oznakowane wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej i bezwzględnie muszą podporządkować się poleceniom policji i innych służb porządkowych. Aleja Matki Boskiej Fatimskiej od skrzyżowania z Aleją Słoneczną w kierunku Placu Koronacyjnego pozostanie zamknięta na czas uroczystości (od godz.8.30 do ok. 14).

 

Informacje dla pielgrzymów

Wszyscy pielgrzymi, a szczególnie wszystkie pielgrzymki zorganizowane powinny przybyć na Plac Koronacyjny najpóźniej pół godziny przed rozpoczęciem uroczystości. Na placu przewidziano ok. 2000 miejsc siedzących dla pielgrzymów. Pozostali pielgrzymi mogą przybyć ze swoimi stołeczkami. Warto zabrać ze sobą wodę do picia, parasol oraz niezbędne lekarstwa (dotyczy chorych i starszych). Przy placu będą punkty medyczne oraz sanitariaty. Dzieci przybywają na plac tylko pod opieką starszych, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo.

Na plac koronacyjny nie wolno wnosić żadnych ostrych narzędzi, a w trakcie całej Mszy św. nie wolno spożywać posiłków. Po zakończeniu Mszy św. nie pozostawiamy na placu żadnych odpadków ani butelek po napojach.

Na uroczystość koronacyjną mogą przybyć poczty sztandarowe, które powinny zająć wskazane im miejsca przynajmniej pół godziny przed rozpoczęciem Mszy św. Nie przewiduje się przemarszu pocztów sztandarowych.

Dziewczynki należące do Dziewczęcej Służby Maryjnej powinny przybyć na uroczystość w swoich strojach i zająć przygotowane dla nich miejsce przy Liturgicznej Służbie Ołtarza.

W czasie trwania Mszy św. - między innymi ze względu na transmisję telewizyjną - nie  będzie wolno osobom prywatnym filmować ani robić zdjęć z innego niż zajmowane przez nich miejsca. Nikomu – poza akredytowanymi dziennikarzami – nie wolno przebywać w strefie ołtarzowej (bezpośredniej bliskości ołtarza i figury Matki Bożej), a tym bardziej wchodzić na schody lub podium ołtarzowe. 

 

 

 

Napisane przez eb/Wydział Duszpasterstwa Ogólnego/parafia

Vsynod

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
biblia1 czytania1 ksm1 historia1 wizytowka1