Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

 „Chleb za Chleb” – to akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w ogólnopolską akcję "Kromka Chleba Caritas", której celem jest uwrażliwienie naszego społeczeństwa – czyli każdego z nas – na los ludzi bezdomnych i najuboższych (szczególnie dzieci) oraz pozyskanie środków na pomoc dla nich.

 

1 października 2017 r. Parafialne Odziały Caritas oraz Szkolne Koła Caritas będą rozprowadzać przy kościołach i kaplicach naszej diecezji – „chlebki miłosierdzia”.

 

Chlebki te są pełnowartościowym pieczywem (wypiekanym w piekarniach: „Kazibut” S.J. Starzec z Tarnowa, „Harnaś” Joanna Faltyn z Nowego Sącza, "Warjas" Marian Warjas z Rudy, „Piekarnia” Maria Halik z Brzeska, "Piekarnia" Władysław Gawlik z Męciny, "Piekarnia" Roman Bukowski z Dębicy, "Rożnów" Jolanta i Józef Gawełda z Rożnowa, "Zdrowie" Roman Kiełbas z Nawojowej oraz „U Michała” z Przybysławic), a ich nabycie ma niezwykle głęboki sens zarówno symboliczny, jak i praktyczny: oto nabyty i spożywany przy rodzinnym stole „chlebek miłosierdzia” staje się znakiem łączności z potrzebującymi i daje możliwość nakarmienia głodnego dziecka; oto dzięki mojej ofiarności – otrzymując bochenek chleba, uświadamiam sobie równocześnie, że chleb znajdzie się także na stole głodnego…

 

Akcja ta ma również charakter edukacyjny, a jej głównym zadaniem jest przekonanie ludzi do podejmowania konkretnych działań na rzecz osób zmarginalizowanych. Nabiera ona szczególnego znaczenia w świetle najnowszych badań Głównego Urzędu Statystycznego, które uświadamiają nam, że nadal prawie pięć milionów ludzi – co ósma osoba w Polsce – żyje poniżej minimum egzystencji, a więc nie zaspokaja nawet tych potrzeb, które nie mogą być odłożone w czasie. Ubóstwem w Polsce najczęściej zagrożeni są ludzie młodzi, w tym w dużej części dzieci, głównie z rodzin wielodzietnych. Co druga osoba żyjąca w nędzy nie ma ukończonych 19 lat, a co trzecia – to dziecko poniżej 14 roku życia.

 

Jeśli zatem chcesz im pomóc, ofiaruj co najmniej 5 zł, a otrzymasz "chlebek miłosierdzia" – symboliczny znak Twojego otwartego serca. Corocznie bowiem wszystkie zebrane ofiary przeznaczane są na dożywianie dzieci w szkołach lub świetlicach, albo pomoc dla nich w formie paczek żywnościowych.

 

Vsynod

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
biblia1 czytania1 ksm1 historia1 wizytowka1